2017 Gömülü Sistemler Piyasa Araştırması Sonuçları

Bünyesinde www.embedded.com, www.eetimes.com gibi birçok önemli elektronik sektörü yayını barındıran Aspencore grubunun her sene yaptığı “gömülü sistemler piyasası araştırmasının (embedded market study) 2017 yılı sonuçları açıklandı. Yapılan araştırma dünyanın her yerinden gömülü sistemler alanında çalışan firma ve mühendislerle yapılan anketlere dayanıyor. Biz de bu senenin sonuçlarının bir özetini sizinle paylaşmak istiyoruz. Ayrıca yazının yanında araştırma sonuçlarını içeren dosyaya erişebileceğiniz linki de bulacaksınız.

Araştırma içerisinde gönderilen anketleri cevaplayanların ülkelere dağılımı şu şekilde: %56 ABD & Kanada, % 25.2 Avrupa, %10.6 Asya, %4.3 Güney Amerika, %1.7 Afrika ve % 1.9 Avustralya.

 

Son dönemde iyice gündeme yerleşen Nesnelerin İnterneti – IOT hakkında katılımcılara “Önümüzdeki 12 ay içerisinde IOT sizin ve organizasyonunuz için ne kadar önemli olarak sorusu yöneltilmiş. Katılımcıların %50’si IOT’nin kendileri için önemli olacağı cevabını vermiş.

 

Geliştiricilerin kullandığı geliştirme kartları (development board) sorulduğunda ilk sırada ST Microelectronic, Texas Instruments ve Xilinx firmalarının yer aldığını görüyoruz.

Kullanılan işletim sistemlerinde de ilk sırada Embedded Linux, 2. sırada FreeRTOS, 3. sırada da özel geliştirilmiş işletim sistemi gelmekte. Burada sayılan işletim sistemlerinin gömülü sistemler içerisinde kullanılan “gerçek zamanlı işletim sistemleri” olduğunu ve Windows, Linux ve Android gibi genel amaçlı işletim sistemlerini içermediğini belirtelim.

Katılımcılara “sizce hangi firmaların ekosistemi en iyidir?” diye sorulduğunda birinci sırada Microchip ve Atmel firmaları, 2. sırada Texas Instruments, 3. sırada da ST Microelectronics firması yer alıyor. (Atmel firması geçtiğimiz yıl Microchip firması tarafından satın alındı)


Katılımcılara şu anda ürünlerini kullandıkları işlemci üreticileri sorulduğunda da cevaplar aşağıdaki oranlarda çıkmış:

“Bir sonraki gömülü sistem projenizde hangi 32 bit çip ailesini kullanmayı düşünüyorsunuz?” sorusunda ilk sırada STM32 serisi geliyor.

Araştırmanın sonuçlarının tamamına şu linkten erişebilirsiniz.

Kaynak: Embedded.com

One thought on “2017 Gömülü Sistemler Piyasa Araştırması Sonuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir