Arduino Cephesinden İyi Haberler Var!

Arduino tarafında bir süredir yaşanan “karışıklık” nihayet son buluyor. Arduino ekibi geliştirme ve tasarımla uğraşırken Arduino LLC adlı firma da kartların üretimini üstleniyordu. Ancak bu firmanın ortaklarının Arduino isim hakkını Avrupa’da kendi adlarına tescil ettirdiğinin ortaya çıkması ile iki farklı Arduino grubu arasında problemler yaşanmıştı. Hatta sırf bu yüzden Avrupa’da Geniuno adlı farklı bir marka kullanmak zorunda kalan Arduino ekibi bu konuya çözüm arıyordu.

Geçtiğimiz aylarda iki grup arasında “barış” yapıldığı haberleri yayınlanmıştı. Yakın bir zamanda da Arduino LLC firmasının CEO’su Federico Musto’nun özgeçmişinde belirttiği gibi MIT doktorası yapmadığı ortaya çıkmıştı.

Yeni haber ile Massimo Banzi, David Cuartielles, David Mellis ve  Tom Igoe’den oluşan Arduino kurucu ekibinin BCMI adlı bir firma kurduğunu, bu firmanın Arduino isim haklarına sahip olan Arduino AG firmasının %100 sahibi olduğunu öğrendik.

Yeni şirketin CEO’su Massimo Banzi olurken, CTO koltuğuna da Dr. Fabio Violante oturdu.

Massimo Banzi: “Bu Arduino için açık kaynaklı donanım ve yazılıma olan bağlılığımızı daha da güçlendirecek ve aynı zamanda firmayı sürdürülebilir büyüme için sağlam finansal bir düzen oturtan yeni bir dönemin başlangıcı. Herkesin elektronikle inovasyon yapmasını sağlamak olan vizyonumuz aynen devam edecek” diye açıklama yaptı.

Arduino ekosistemi için bu gelişmenin hayırlı olmasını diliyoruz!

Kaynak: Arduino Blog

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir