Arduino nedir?

Arduino açık kaynaklı yazılım ve donanımlara dayalı kolay bir elektronik prototipleme platformudur. Programlanmasında C++ dili kullanılmaktadır. Donanımları genel olarak Atmel (Microchip) firmasının Atmega serisi mikrodenetleyiciler üzerine geliştirilmiştir. Bunlar yanında Arduino Zero gibi Atmel SAMD-21 serisi ARM Cortex® M0+ tabanlı modeller de bulunmaktadır.

Arduino bileşenleri

Geliştirme Ortamı – IDE 

Processing tabanlıdır. Java dilinde geliştirilmektedir. Açık kaynaklıdır. Kaynak kodlarına şuradan erişebilirsiniz.

Derleyici

AVR-GCC adlı açık kaynaklı derleyicidir. GNU/GCC derleyicisinin AVR serisine uyarlanmış versiyonudur. Hakkında ayrıntılı bilgiye şuradan erişebilirsiniz.

Yükleyici

AVR-Dude adlı açık kaynaklı yazılıma dayanmaktadır. Seri haberleşme (UART) üzerinden kartlar üzerindeki mikrodenetleyicilerde yazılım yüklenmesinde kullanılır.

Kütüphaneleri

Arduino Kütüphaneleri AVR-C LIB üzerine C++ dilinde geliştirilmektedir. Arduino ile birlikte gelen kütüphanelerin kodlarını şuradan görebilirsiniz. Bunların yanında İnternet üzerinde çeşitli kişilerce geliştirilmiş birçok kütüphane bulunuyor.

Donanımlar

Arduino bileşenlerinin hepsi açık kaynaklıdır. Bütün kart modellerini şuradan bulabilirsiniz. Şemaları ve PCB çizimleri açıktır. Herkes bu kaynaklardan faydalanarak kendi yazılım ve donanımlarını geliştirebilir. Sadece Arduino ismi Arduino firması tarafından tescillenmiştir.

“Shield”  (kalkan) adı verilen ek kartlar Arduino kartları üzerine takılarak farklı fonksiyonlar gerçekleştirilebilir. Bu shield’lerin bir kısmı Arduino ekibi tarafından tasarlanmıştır. Bunların yanında birçok farklı kişi ve firmanın ürettiği shield’ler de bulunmaktadır.

Görüldüğü gibi Arduino platformu tamamen açık kaynaklı bileşenlere dayanmaktadır. Aslında Arduino diye bir programlama dili veya mikrodenetleyici yoktur. Arduino farklı bileşenlerin kolay bir kullanım için bir araya getirilmiş halidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir