ARM CEO’su: 4 yılda 100 milyar çip daha ARM teknolojisi ile üretilecek!

ARM Holdings firmasının CEO’su Simon Segars gelecek 4 yıl içerisinde, Nesnelerin İnterneti ile artan taleple birlikte firmanın kuruluşundan bu yana satıldığı kadar, yani 100 milyar çipin önümüzdeki 4 yıl içerisinde üretileceğini söyledi. Seagers “bütün uygulamaların üzerinde çalışacağı işlem platformunu inşa etmeye çalışıyoruz” dedi.

ARM Holdings, 1990 yılında kuruldu ve kuruluşundan bu yana mobil platformların hemen hepsinde yer alan işlemcileri tasarlıyor.  Firma odağını mobil’den Nesnelerin İnterneti’ne çevirmeye başladı. Amerikalı Qualcomm ve Çinli Huawei firmalarıyla çalışan firma ayrıca sunucular için de çipler tasarlıyor.

Firma, geçtiğimiz yıl Japon SoftBank Group tarafından 24 milyar pound fiyatla satın alınmıştı. İngiliz firma, sahibi olan Japon yatırımcısın himayesinde yatırımlarına hız verdi. Çalışan sayısını 4000’den 2015 sonuna kadar 5000’e çıkardı. Yeni alınan elemanların büyük çoğunluğunu mühendisler oluşturuyor.

ARM’ın Nesnelerin İnterneti (IOT) bağlantılı ürünleri genel olarak mikrodenetleyiciler, haberleşme çipleri ve sunucular için merkezi işlem birimlerinden (CPU) oluşuyor. Şirket, Nesnelerin İnterneti teknolojis ile giderek artan taleple büyüyen ve  Amerikalı Intel firmasının başı çektiği sunucular alanına da özellikle odaklanmaya başladı.

Aldığı büyük yatırımla yoluna hızla devam eden ARM firması geçtiğimiz günlerde de yapay zekaya yönelik ürünler geliştirdiğini duyurmuştu.

KAYNAK: Nikkei Asia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.