C Programlama Dili Hala Nerede Kullanılıyor?

Günümüzde web programlama, veritabanı sistemleri, mobil platformlar üzerine yazılım geliştirmede birçok programlama dili kullanılıyor: Java, C#, Python, Ruby, Objective-C, Swift vs… Dikkat ettiyseniz popüler teknolojiler konuşulduğunda C dilini hiç duymuyoruz bile. Ancak en çok kullanılan programlama dillerine dair yayınlanan ünlü indekslerde hala C dilini en üst sıralarda görüyoruz:

TIOBE İndeksi 

IEEE Spectrum 

Gördüğünüz gibi C dili hala popülerliğini sürdürüyor. Peki en çok nerelerde kullanılıyor: Tabii ki gömülü sistemler alanında. Hala birçok kullandığımız cihaz ve yazılımların içerisinde yazılımlar C dili ile geliştiriliyor. Ayrıca Linux gibi dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi, Python dili de C ile geliştiriliyor. Kullanılan birçok yazılım teknolojisinin temelinde hala C ile yazılmış kodlar yer alıyor.

C dilinin gömülü sistemler alanında kullanımına “Gömülü C – Embedded C” adı veriliyor. “Embedded C”  adlı farklı bir dil bulunmuyor. Mikrodenetleyicilerin programlanmasında kullanılan C dili için bu ifade kullanılıyor. Bundan sonraki yazılarımızda da C dili ile ilgili bilgilere yer vereceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.