Eclipse IOT Survey 2017 IOT geliştiricileri için neler söylüyor?

Eclipse geliştirme ortamının da içinde bulunduğu birçok açık kaynaklı projeyi bünyesinde barındıran Eclipse Foundation’ın her sene geliştiriciler arasında yaptığı IOT Survey (anketi) 2017 IOT konusunda çalışanlara yol gösterebilecek önemli sonuçlar içeriyor. Bizde bu sonuçları sizinle paylaşmak istiyoruz:

En başta IOT konusunda önemi artan konuların başında Güvenlik, Birlikte çalışabilirlik ve bağlantı özellikleri (connectivity) yer almış.

PROGRAMLAMA DİLLERİ

En çok kullanılan programlama dillerine ilişkin sonuçlar da Gateway, kısıtlı işlem gücüne sahip, mikrodenetleyici tabanlı sistemler ve platform alanlarındaki kullanımına göre sınıflandırılmış.

Kısıtlı işlem gücüne sahip, mikrodenetleyici tabanlı IOT cihazlarında en çok kullanılan diller:

 

Görüldüğü gibi gömülü sistemlerde kullanılan dillerde C ve C++ dilleri başı çekiyor. Burada C’yi birinci sırada görmek bizi şaşırtmasa da C++’ın da artık gömülü sistemlerde kullanımının yükselişte olduğunu görüyoruz.

IOT Aktarıcı – Haberleşme cihazları (gateway) programlamada Java dilinin en çok kullanılan dil olduğunu görüyoruz. Bu tür sistemlerde genellikle Linux gibi işletim sistemleri kullanıldığından Java birinci seçenek olarak öne çıkıyor. Java’yı C ve Python dilleri takip ediyor.

Genel olarak kullanılan dillerde ilk üç sırayı Java, C ve C++ dilleri paylaşıyor:

IOT alanında kullanılan işletim sistemlerine baktığımızda Linux birinciliğini koruyor:

Kısıtlı işlem gücüne sahip sistemlerde en çok kullanılan işletim sistemleri sıralamasında Linux açık ara önde görünüyor. Linux’u hiç bir işletim sisteminin kullanılmadığı (Bare-metal) sistemler takip ediyor.

İŞLETİM SİSTEMLERİ

Aktarıcı (gateway) cihazlarda en çok kullanılan işletim sistemleri sıralamasında da Linux %66.9 oranıyla açık ara birinciliği elinde tutuyor. Linux’u %20.5 oranıyla Windows işletim sistemi takip ediyor.

 

DONANIM MİMARİLERİ

IOT alanında kullanılan donanım mimarilerinde ARM Cortex – M3 / M4 serileri birinci sırada yer alırken arkasından ARM Cortex – M0 / M0+/M1 serilerinin geldiğini görüyoruz. Bunların arkasından da 16 bitlik mikrodenetleyicilerin geldiğini görüyoruz. Buradan görüldüğü gibi ARM Mimarisi IOT alanında baskın hale gelmiş durumda.

IOT Aktarım (Gateway) cihazlarında en çok kullanılan mimarinin Intel x86/ x64 olduğu görülüyor. Hemen arkasından ARM Cortex – A serisi geliyor. Intel mimarisinin birinciliği koruduğu listede yine ARM mimarisinin çoğunluğu kapsadığını söyleyebiliriz.

AÇIK KAYNAKLI PLATFORMLAR

Katılımcılara Rasperry Pi, Arduino, Beaglebone gibi açık kaynaklı donanımların kullanıp kullanmadığı sorulduğunda, katılımcıların %31’i şirketlerinin IOT prototipleme çalışmalarında bu tür platformları kullandığını söylüyor. %20 oranında katılımcının da şirketlerinin bu platformları kullanarak sahaya IOT çözümleri konuşlandırdığını söylemesi de dikkat çekici. %33 oranında katılımcı da kendi boş zamanlarında bu platformlarla çalışmalar yaptığını belirtmiş.

HABERLEŞME PROTOKOLLERİ

IOT alanında en çok kullanılan mesajlajma protokollerinde HTTP ve MQTT başı çekiyor. Ardından CoAP ve özel geliştirilen protoller geliyor.

Haberleşme protokollerinde TCP/IP ve WIFI’ın önde geldiği listede 3. sırada Ethernet, 4. sırada da Bluetooth yer alıyor. Dikkat çekici sonuçlardan birisi Bluetooth protokolünün kullanımının son 2 yılda oldukça fazla artmış olması. Ayrıca 6LoWPAN ve LoRA, Sigfox, LTE-M gibi protokollerin de kullanım oranları 2 senede artmış.

ÖZET

Bu anket çalışması sonucunda IOT alanında programlama dillerinde Java, C , C++ gibi dillerin, işletim sistemlerinde Linux’un ve açık kaynaklı donanımların kullanımının oldukça arttığını görüyoruz. Gidişat öyle gösteriyor ki IOT büyük oranda açık kaynak araçlar üzerinden büyümesini sürdürecek gibi. Bu çalışmanın IOT alanında çalışan veya çalışmayı düşünenlere yol haritası belirlemede faydalı olmasını diliyoruz.

Kaynak: Eclipse Foundation IOT Developer Survey 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir