STM32 ailesinin yeni üyesi STM32L5 serisi

Nesnelerin interneti teknolojilerinin ilerlemesi ile gündeme en çok gelen konulardan bir tanesi de “güvenlik”. Bütün cihazların internete bağlanılmaya çalışıldığı düşünüldüğünde güvenlik konusunun önemi daha da ortaya çıkıyor. Firmalar da güvenlik konusundaki çözümlerini müşterilerine sunmaya devam ediyorlar. Arm tabanlı mikrodenetleyiciler alanındaki en popüler serilerden bir tanesi olan STM32 serisinin üreticisi ST Microelectronics firması bu serinin yeni üyesi STM32L5 serisini duyurdu.

STM32L5 serisi Arm Cortex – M mimarisinin M33 çekirdeğine sahip mikrodenetleyicilerden oluşuyor. Cortex – M33 çekirdeği diğer Cortex – M ailesindeki üyelerin özelliklerine ek olarak TrustZone adı verilen güvenlik özelliklerine sahip. TrustZone ile işlemci içerisinde “güvenli” ve “güvensiz” olarak iki farklı kategoride görevler(task) çalıştırmak mümkün hale geliyor.

STM32L5 serisindeki mikrodenetleyiciler diğer özelliği de diğer “L” serisi üyelerinde olduğu gibi “çok düşük güç tüketimi” özelliğine sahip olması.

STM32L5 serisinin üyelerini ST Microelectronics web sitesinde görebilirsiniz.

Öyle görünüyor ki gömülü sistemler alanında hem düşük güç tüketimi hem de güvenlik konusunda yeni ürünler görmeye devam edeceğiz.

Kaynaklar:

ST Microelectronics

Arm TrustZone

 

3 thoughts on “STM32 ailesinin yeni üyesi STM32L5 serisi

 • Ekim 26, 2018 tarihinde, saat 3:42 pm
  Permalink

  Coşkun Bey haklısınız. IOT cihazlarda güvenlik ön plana çıkmaya başladı. Bizde geliştirdiğimiz ürünlerde dikkat ediyoruz.

  Yanıtla
 • Mayıs 5, 2019 tarihinde, saat 10:15 pm
  Permalink

  Peki bu alanla ilgili elekletronik alaninda kendi isimizin patronu nasil olabiliriz…

  Yanıtla
  • Mayıs 5, 2019 tarihinde, saat 10:16 pm
   Permalink

   Yani iş firsatlari nelerdir..

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir