ST Microelectronics tüm STM32 serisi için alt seviye API kodlarını tamamladı!

ST Microelectronics firması oldukça popüler olan STM32 serisi için HAL (Hardware Abstraction Layer – Donanım soyutlama katmanı) kütüphaneleri ve LL API (Low Level API – düşük seviye uygulama programlama katmanı) kütüphaneleri yayınlıyor. Bu kütüphaneler ile register seviyesine inmeden hızlıca uygulamalar geliştirmek mümkün hale geliyor. Ayrıca CubeMX adlı yazılım sayesinde çevrebirimlerin başlangıç ayarlarına ait kodları da kolayca üretmek mümkün.

Kendi web sitesinden yaptığı duyuru ile ST Microelectronics tüm STM32 serisi için LL API Kütüphanelerini yayınlamış olduğunu açıkladı. Böylelikle tüm seriler için tercihe göre HAL Kütüphanesi ya da LL API Kullanılabilecek. LL API fonksiyonları, HAL kütüphanesi fonksiyonlarına göre daha optimize kodlar ve yüksek performans sunuyor.

Kaynak: ST Microelectronics

One thought on “ST Microelectronics tüm STM32 serisi için alt seviye API kodlarını tamamladı!

  • Ağustos 16, 2017 tarihinde, saat 7:33 pm
    Permalink

    Selamlar Coşkun Hocam,

    LL kütüphaneleri HAL e göre çok daha karmaşık ve daha fazla donanım bilgisi istiyor ama küçük çaplı mikrodenetleyiciler için bence çok avantajlı. Neredeyse register seviyesinde kodlama yapıyorsunuz ama sonuçta tüm STM32 aileleri arasında taşınabilir kütüphaneleriniz olabiliyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir